Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 2 / 2025

Recursul Spedition UMB şi Strabag la licitaţia pentru autostrada Lugoj-Deva, respins

Ştirile Zilei /

Recursul formulat de Spedition UMB, care aparţine omului de afaceri Dorinel Umbrărescu şi de grupul austriac Strabag cu privire la atribuirea contractelor de lucrări pentru lotul 2 al autostrăzii Lugoj - Deva a fost respins de Curtea de Apel, potrivit unui comunicat transmis de Ţuca Zbârcea & Asociaţii, care a reprezentat asocierea italiană în acest dosar.

Investiţia are o valoare de aproximativ 240 milioane euro.

Departamentul pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine a anunţat, la sfârşitul lui mai, că a selectat constructorii pentru construirea a trei loturi ale autostrăzii, cu o valoare totală estimată la circa 690 milioane euro, fără TVA. Cele trei loturi însumează 71,9 kilometri.

La Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC) au fost înregistrate mai multe contestaţii formulate de Spedition UMB şi Strabag referitoare la procedura de atribuire a contractelor de proiectare şi execuţie a loturilor 2 şi 3.

CNSC a respins ca nefondate contestaţiile Spedition UMB şi Strabag şi a dispus continuarea procedurilor de atribuire.

Lotul 2 din această autostradă a fost atribuit asocierii italiene Salini - Secol, lotul 3 - consorţiului Teloxim Con SRL - Comsa SA - Aldesa Construcciones SA - Arcadis Eurometudes SA, iar lotul 4 a fost obţinut de asocierea Spedition UMB-Tehnostrade, ambele companii fiind deţinute de Umbrărescu.

Autostrada Lugoj - Deva face parte din Coridorul IV Paneuropean, care începe în Germania şi se continuă pe ruta Praga-Viena-Bratislava-Budapesta. În România, traseul trece prin Nădlac, Arad, Deva, Orăştie, Sibiu, Bucureşti, Feteşti şi Constanţa, ruta continuând până la Istanbul.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Perspective

Companii

Internaţional