Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 3 / 2025

"Centru Integrat de Îngrijiri Paleative" cu 50 de paturi, construit la Galaţi

Investiţii /

"Centru Integrat de Îngrijiri Paleative" cu 50 de paturi, construit la Galaţi
  • document ataşat apasă aici pentru a descărca.

    Consiliul Judeţean Galaţi a aprobat, la începutul lunii aprilie, într-o şedinţă extraordinară, indicatorii pentru construirea unui "Centru Integrat de Îngrijiri Paleative". Unitatea va avea 50 de paturi pentru pacienţii grav bolnavi care, aici, vor beneficia de suport medical pentru ameliorarea simptomelor afecţiunilor de care suferă, dar şi de suport fizic şi emoţional.

    "Am făcut un pas extrem de important pentru a avea, la Galaţi, servicii medicale de paleaţie, menite să uşureze suferinţa pacienţilor afectaţi de boli grave, unele incurabile, precum cancerul în forme foarte avansate.Este un proiect de suflet în primul rând, pentru că sunt tot mai mulţi oameni care suferă de cancer în forme tot mai grave. Acest centru vine să completeze serviciile medicale oferite de Spitalul Judeţean Clinic de Urgenţă Sf.Ap.Andrei din Galaţi. În prezent, secţia de Oncologie dispune doar de 10 paturi pe partea de paleaţie, iar cererea pentru astfel de servicii medicale este foarte mare. Această nou unitate medicală vine să răspundă acestor necesităţi", a arătat Costel Fotea, preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi.

    Noul centru va funcţiona într-o clădire cu patru etaje, dotată cu cele mai moderne echipamente şi circuite medicale disponibile în prezent în domeniul paleaţiei.

    Vor fi saloane pentru două sau trei persoane (în total va fi o unitate cu 50 de paturi), dar şi cabinete medicale, saloane pentru kinetoterapie, consiliere psihologică, săli de tratament, sală de socializare, săli de aşteptare etc.

    De asemenea, în total, vor fi peste 1000 de echipamente medicale, specifice serviciilor de paleaţie, cu care vom dota acest centru.

    "Această investiţie va avea o valoare totală de aproape 28 milioane de lei. Am reuşit să găsim o sursă de finanţare din fonduri europene, dar nu suficientă pentru un astfel de centru. Totuşi, pentru că ţinem foarte mult la acest proiect, vom atrage 12,5 milioane de lei prin Programul Sănătate, iar diferenţa de aproximativ 15,5 milioane de lei o vom completa din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Galaţi", a precizat Costel Fotea.

    Autorităţile intenţionează ca, până la sfârşitul acestui an, să demareze lucrările pentru construirea noii unităţi medicale.

    Ştirile zilei

    Revista
    BURSA Construcţiilor

    Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

    Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

    Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

    În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

    Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

    Locuinţe

    Piaţa Imobiliară

    Proiecte

    Amenajări

    Smart City

    Materiale

    Preţuri

    Finanţare

    Investiţii

    Companii

    Internaţional