Primăria sectorului 3 a anunţat ieri că Biroul Relaţii cu Asociaţiile de Proprietari a eliberat, anul trecut, peste 4.700 de avize necesare persoanelor care doresc să-şi vîndă apartamentele. Potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei, în prima lună a acestui an, perioadă considerată mai "slabă" pentru tranzacţii imobiliare, biroul a emis circa 250 de astfel de adeverinţe. Conform hotărîrii de Guvern nr.400/2003, proprietarii care vor să-şi înstrăineze locuinţele sînt obligaţi să prezinte spre avizare serviciilor specializate mai multe acte. Este vorba de o dovadă eliberată de administraţia blocului cu confirmarea achitării la zi a cotelor de întreţinere (în două exemplare), ultima chitanţă de plată a întreţinerii (copie şi original) şi copia după ultima listă de plată a cotelor de întreţinere afişată.
4.700 de avize de vînzare a apartamentelor din sectorul 3
A.T. Piaţa Imobiliară / 10 februarie 2005







































