Guvernul a alocat suma de 662 milioane lei pentru proiecte de investiţii în infrastructura rurală, pe baza Ordonanţei 7/2006, a declarat primul-ministru Emil Boc la finalul şedinţei de Guvern. "Acest lucru înseamnă o infuzie masivă de resurse financiare pentru sprijinirea lucrărilor de infrastructură din mediul rural şi pentru a susţine prioritatea Guvernului cu privire la investiţiile publice masive în infrastructură" a afirmat premierul Boc. Banii se vor utiliza atât pentru finanţarea de lucrări în desfăşurare, cât şi pentru proiecte noi, declarate eligibile, în baza criteriilor stabilite în Ghidul de Eligibilitate. Unităţile administrativ-teritoriale vor primi finanţarea proiectelor respective din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată alocate bugetelor locale, până la nivelul sumei rezultate în urma îndeplinirii procedurii de atribuire a contractului de achiziţie publică, dar nu mai mult decât suma prevăzută în cererea de finanţare aprobată, potrivit prevederilor Ordonanţei nr. 7/2006 privind instituirea Programului de dezvoltare a infrastructurii şi a unor baze sportive din spaţiul rural.
Obiectivele de investiţii finanţate prin program sunt:
- Construcţia/execuţia/modernizarea de poduri, podeţe sau punţi pietonale;
- Construcţia/execuţia/modernizarea de platforme pentru deşeuri;
- Construcţia/execuţia/modernizarea de sisteme de canalizare a apei şi/sau staţii de tratare a apelor uzate;
- Construcţia/execuţia/modernizarea de sisteme de alimentare cu apă.




































