BERD va acorda primăriei municipiului Sfântu Gheorghe un împrumut în valoare de 12 milioane de euro, pentru realizarea unui program de reabilitare a străzilor şi modernizare a iluminatului public, se arată într-un comunicat remis marţi Agenţiei Agerpres.
BERD va acorda primăriei din Sfântu Gheorghe un împrumut în valoare de 12 milioane de euro, pentru realizarea unui program de reabilitare a străzilor şi modernizare a iluminatului public, în valoare totală de 14,5 milioane euro. Reabilitarea stradală va include asfaltarea sau pavarea unor drumuri orăşeneşti, construirea unor zone pietonale în centrul oraşului şi modernizrea reţelei de apă şi canalizare.
Modernizarea iluminatului stradal va include schimbarea stâlpilor de iluminat şi a lămpilor cu mercur cu becuri cu eficienţă energetică sporită, automatizarea sistemului de iluminat public, precum şi introducerea unui sistem de control al consumului de energie.
Proiectul BERD prevede stabilirea pe bază de licitaţie a unor contractori locali pentru întreţinerea drumurilor urbane, iar în cadrul cooperării tehnice cu BERD, municipalitatea va primi asistenţă pentru întocmirea documentelor de licitaţie.




































