Primăria municipiului Călăraşi a luat hotărîrea de a demola blocul N6, situat în centrul oraşului. La bază se află expertiza tehnică întocmită de către SC "Cecas Proiect". Deşi este o construcţie realizată în perioada 1969-1970, din cauza întreţinerii necorespunzătoare şi a folosirii ilegale pe o perioadă îndelungată, blocul în care locuiesc 44 de familii de etnie rromă va fi demolat pînă la sfîrşitul anului 2005. În concluziile societăţii ce a expertizat blocul N6 se precizează faptul că există o conformare necorespunzătoare a structurii cu stîlpi ce nu conlucrează cu zidăria din cărămidă, cu mulţi pereţi de 12,5 cm grosime pe direcţie transversală şi cu planşee din fîşii cu goluri fără suprabetonare. Suprastructura prezintă de asemenea degradări pe zone întinse (crăpături şi fisuri). Mulţi pereţi despărţitori au fost demolaţi.
Viceprimarul Picu Sisman consideră demolarea blocului N6 utilă în condiţiile în care securitatea locatarilor este ameninţată, prin încadrarea aces-tuia în clasa: risc ridicat de prăbuşire. "În plus se va face o igienizare în zonă. Blocul este infect. Oricît am încercat să menţinem curăţenia în zonă nu am reuşit. Utilităţile nu mai sînt funcţionale de mult timp", este de părere viceprimarul Picu Sisman. Primăria are prevăzut în buget suma de 800 milioane lei pentru demolare. Pe locul blocului N6 nu se va mai construi nimic, Primăria Călăraşi intenţionînd să amenajeze un parc. În ceea ce priveşte calitatea de proprietar pe care o îndeplinesc opt familii, viceprimarul Picu Sisman a afirmat că se vor demara negocieri pentru despăgubirea acestora. Date fiind condiţiile insalubre în care locuiesc, domnia sa apreciază că despăgubirile nu vor fi mai mari de 100 de milioane de lei pentru fiecare familie.







































