Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 4 / 2026

Chirii pentru garsoniere şi apartamente cu două camere în zonele centrale din Bucureşti

Piaţa Imobiliară /

Preţurile publicate în tabelul de mai jos au fost selectate din anunţurile de mică publicitate apărute în presa de specialitate. Aceste preţuri reprezintă chirii solicitate de proprietari sau intermediari. Au fost publicate niveluri minime, maxime şi medii pentru a oferi cititorului posibilitatea să se orienteze pe piaţă.

Garsoniere

Cea mai mare chirie lunară pentru o garsonieră este solicitată în zona ultracentrală a Capitalei, în zona Primăverii (325 euro/unitate), ceea ce în medie înseamnă 8,78 euro/metru pătrat arie utilă.

Cea mai scăzută chirie lunară pentru o garsonieră este în Bucur Obor (115 euro/unitate). În zonele Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul media lunară este de 100 euro/unitate.În aceste zone, chiria lunară medie pentru o garsonieră este 30%-35% din cea mai scumpă chirie.

Zonele cu un nivel foarte ridicat de chirie sînt Intercontinental şi Magheru (260 euro/unitate/lună), Eva şi Scala (275 euro/unitate/lună), cu preţ mediu pe metru pătrat arie utilă de 7,02-7,43.

În principiu, preţurile fiecărei zone sînt echilibrate şi apropiate între ele. Există şi unele excepţii, de exemplu pentru o garsonieră "mobilată şi finisată lux", în zona 1 Mai, se solicită 800 euro/lună.

Apartamente cu două camere

Cea mai mare chirie este solicitată pentru zonele Primăverii, Televiziune, unde o chirie medie este de 438 euro/lună. Preţul pe metru pătrat arie utilă (4,82 euro) este foarte apropiat de cel al garsonierelor (4,78 euro/ mp AU).Cea mai scăzută chirie este în zonele Aviaţiei, Moşilor, Ştefan cel Mare, cu preţuri medii de 232-236 euro/lună, cu o chirie informativă pe metru pătrat de de 2,70 euro.

Ştirile zilei

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Fotoreportaj

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Companii

Internaţional