Hidroelectrica a câştigat medalia de aur la ediţia a X-a a Salonului Internaţional de Inovaţii şi Investiţii de la Moscova pentru realizarea un sistem inovator automatizat de ungere al arborelui de la vana sferică, instalaţie afşată în funcţiune la centrala hidroelectrică Clocotiş din cadrul Sistemului Hidroenergetic Târgu Jiu, potrivit reprezentanţilor Hidroelectrica.
Sistemul a primit şi premiul special din partea Asociaţiei de Promovare a Invenţiilor din Coreea de Sud. Echipa câştigătoare este formată din ingineri din mai multe sucursale şi filiale ale companiei Hidroelectrica: Petre Florian Daia (Sistemul Hidroenergetic Porţile de Fier), Petre Truşcă (Hidroserv Porţile de Fier), Ion Tiriplică (Sucursala Hidrocentrale Târgu Jiu) şi Simona-Greta Nemţoiu (Sucursala Hidrocentrale Târgu-Jiu).
Sistemul de ungere este realizat din componente hidraulice şi electronice de înaltă fiabilitate, funcţiile de comandă fiind asigurate de un automat programabil. Astfel, nu este necesară intervenţia personalului de exploatare, mai spun sursele citate.
Salonul Internaţional de Inovaţii şi Investiţii este unul din evenimentele oficiale ale Organizaţiei Mondiale pentru Proprietate Intelectuală, precum şi al Asociaţiei Internaţionale pentru Protecţia Proprietăţii Intelectuale, anul acesta desfăşurându-se sub înaltul patronaj al Guvernului Federaţiei Ruse.