Consilierii Capitalei au trecut proiectul metroului Gară-Otopeni la Ministerul Transporturilor
Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB) a aprobat, vineri, trecerea documentaţiei de fezabilitate a liniei de metrou Gara de Nord-Otopeni în responsabilitatea Ministerului Transporturilor, pentru a nu se pierde o finanţare de 300 de milioane de euro din partea guvernului japonez.
Prin aprobarea acestui proiect de hotărâre, instituţia guvernamentală va fi cea care va putea demara şi realiza proiectul în totalitate. În cazul în care nu ar fi fost votat acest proiect, România risca să piardă finanţarea promisă de Guvernul Japoniei.
Japonezii au anunţat, în urmă cu câteva zile, că îşi vor menţine oferta de finanţare cel mult două săptămâni, prelungirea acesteia depinzând de trecerea documentaţiei la Ministerul Transporturilor.
Pentru studiul de fezabilitate, minister trebuie să plătească Primăriei Capitalei suma de trei milioane de lei.
Linia de metrou uşor Gara de Nord-Otopeni ar urma să aibă o lungime de 19 km, dintre care 12 km pe actuala linie ferată, iar restul pe o linie nouă, potrivit proiectului.
Articol disponibil numai pentru abonaţi.
Autentificare Abonaţi
Toţi cititorii revistei BURSA CONSTRUCŢIILOR au primit Gratuit ABONAMENT ca să poată avea acces la revistă.
Utilizator: cititorParola: bursa




































