Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

CORPORATE WATCHVânzările de ciment ale Lafarge în România au scăzut cu 15%

Ştirile Zilei /

Vânzările de ciment ale Lafarge în România au scăzut cu 15%

Vânzările de ciment ale grupului francez Lafarge în România au scăzut cu aproximativ 15% în primele nouă luni ale anului, din cauza scăderii investiţiilor în infrastructură şi concurenţei intense de pe piaţă, potrivit unui raport al companiei.

Afacerile din Europa Centrală şi de Est ale companiei au fost afectate de cheltuielile limitate pentru infrastructură din România şi Polonia, ca urmare a sumelor mai mici din fonduri UE disponibile în aceste ţări, se mai arată în raport.

Astfel, vânzările Lafarge în regiune au scăzut cu 10% în primele nouă luni ale anului faţă de perioada corespunzătoare a anului trecut, de la 989 milioane euro la 887 milioane euro.

Declinul s-a ameliorat în trimestrul al treilea, când veniturile companiei în Europa Centrală şi de Est au coborât cu 5%, la 399 milioane euro.

Profitul operaţional (EBITDA), raportat de Lafarge pentru regiune, a coborât cu 29% în primele nouă luni ale anului, la 151 milioane euro, respectiv cu 17% în trimestrul al treilea, la 106 milioane euro.

Lafarge este prezent în România pe segmentul cimentului, cu ponderea cea mai mare în vânzări, dar şi al betoanelor şi agregatelor. Pe piaţa locală principalii concurenţi ai Lafarge sunt HeidelbergCement (Germania) şi Holcim (Elveţia).

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional