Proiectul de hotărîre care vizează subvenţionarea primei case construite de tinerii cu vîrsta mai mică de 35 de ani nu fost încă aprobat de Guvern, ne-au declarat surse oficiale din Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului (MTCT). Acestea susţin că, în prezent, proiectul propus de MTCT "se află pe circuitul de semnături". Dacă va fi aprobat în forma actuală, actul legislativ va presupune subvenţionarea de către stat cu 20% a unei suprafeţe de 100 de metri pătraţi din întreaga arie construită a noii locuinţe (indiferent de forma proiectului). Acest lucru este valabil pentru tinerii care îşi construiesc prima casă, precum şi pentru alte categorii sociale, cum ar fi persoanele evacuate, ne-au precizat sursele citate. De menţionat că banii vor fi obţinuţi de către beneficiar după finalizarea construcţiei.
DACĂ PROIECTUL VA FI APROBAT,Statul va subvenţiona construirea primei locuinţe după finalizarea acesteia
Emilia Olescu Piaţa Imobiliară / 17 mai 2006







































