Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

FONDURI EUROPENE37,65 milioane euro în plus în regiunea NE pentru infrastructura turistică şi culturală

C.P. Ştirile Zilei /

La nivelul Regiunii Nord-Est se suspendă depunerea cererilor de finanţare în cadrul domeniului major de intervenţie 4.2 "Reabilitarea siturilor industriale" din cadrul Programului Operaţional Regional, începând cu astăzi, ora 12:00. Alocarea financiară aferentă acestui domeniu, în valoare de 37,65 milioane euro, va fi transferată către DMI 5.1: "Restaurarea şi valorificarea durabilă a patrimoniului cultural" şi DMI 5.2 "Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism", domenii care au suscitat un interes major pentru finanţare, au anunţat reprezentanţii Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.

Demersul vine ca urmare a deciziei Comisiei Europene în acest sens la solicitarea Comitetului de Monitorizare al Programului Operaţional Regional, Organismul ce coordonează implementarea REGIO, la nivel naţional.

Această decizie are un impact semnificativ asupra solicitanţilor de finanţare cu proiecte în lista de rezervă pentru cele două domenii de intervenţie, care aşteptau doar ca propunerea Autorităţii de Management să fie acceptată de Comisie, pentru a putea contracta asistenţa financiară nerambursabilă.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional