Bugetul Uniunii Europene pentru anul 2012 prevede o creştere cu 8,38% a fondurilor structurale şi de coeziune şi cu 10,35% a celor pentru cercetare şi dezvoltare, pentru a stimula implementarea investiţiilor pe termen lung. Aceasta după ce mai multe state membre au vrut o reducere a fondurilor pentru politica de coeziune, se arată într-un comunicat al Parlamentului European.
De asemenea, Comisia de Buget a suplimentat cu încă 30 de milioane de euro bugetul aferent implementării Strategiei Europa 2020.
Comisia de Buget va vota săptămâna viitoare proiectul de buget, iar ulterior Parlamentul European îşi va exprima poziţia. Bugetul final pentru anul 2012 ar trebui să fie aprobat până la sfârşitul lunii noiembrie 2011.








































