O suprafaţă de 410.000 mp de teren a fost scoasă din circuitul agricol, în primele cinci luni ale acestui an, în judeţul Iaşi. În acest sens, au fost eliberate în total 624 de avize. De asemenea, alte 68 de avize au fost eliberate de Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (OCPI) Iaşi pentru scoaterea temporară din circuitul agricol a unei suprafeţe de aproape 43.000 mp. În acest an, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2008, OCPI Iaşi a eliberat cu 168 de avize de acest gen mai mult, iar suprafaţa de teren scoasă din circuitul agricol a crescut cu aproape 160.000 mp. Lider detaşat în topul localităţilor în care au fost operate astfel de măsuri este comuna Miroslava, unde s-au scos din circuitul agricol, în perioada scursă din acest an, 147.876 mp de teren. În cea mai mare parte dintre cazuri, aceste terenuri au fost utilizate pentru demararea de construcţii de vile. Alte localităţi în care s-au scos din circuitul agricol suprafeţe mari de teren sunt Bălţaţi - 62.429 mp şi Podu Iloaiei - 26.887 mp. Cele mai mici suprafeţe s-au consemnat la Şipote (92,50 mp), Cozmeşti (98,40 mp) şi Ţigănaşi (100 mp). De la începutul anului şi până la sfârşitul lunii mai, OCPI Iaşi a eliberat 707 noi titluri de proprietate, în total, până în prezent, instituţia având înregistrate 183.779 de titluri de proprietate. Dintre acestea, 182.474 de titluri sunt pentru terenuri agricole, iar 1.305 pentru terenuri forestiere. Suprafaţa totală pentru care au fost eliberate titluri de proprietate este de 287.919 hectare de teren agricol şi de 12.018 hectare de teren forestier.
IAŞI: Peste 41 hectare de teren scoase din circuitul agricol pentru construcţii
Doru Mocanu, Iaşi Ştirile Zilei / 15 iunie 2009

Suprafaţa totală pentru care au fost eliberate titluri de proprietate este de 287.919 hectare de teren agricol




































