Primul bloc din Capitală la care au fost finalizate lucrările de reabilitare termică a fost inaugurat ieri şi se află pe Aleea Politehnicii nr. 2 din sectorul 6. Cu această ocazie, ministrul Dezvoltării, Laszlo Borbely, a declarat: "Lucrările la acest bloc au costat mai mult deoarece suprafeţele sunt mari şi problemele au fost complexe. Acest program evoluază foarte bine, în fiecare zi primim noi cereri de includere pe liste. Avem o legislaţie mai prietenoasă faţă de proprietari. Diferenţa estetică între un bloc reabilitat termic şi cele din jur este foarte mare, iar în ceea ce priveşte avantajele materiale, costurile la întreţinere scad cu aproximativ 35%". Pentru anul 2008, bugetul alocat de către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor pentru acest program este de 25.000.000 de lei. În prezent, se află în execuţie lucrări de reabilitare termică la 145 de blocuri, iar alte 400 au proiectele tehnice finalizate. Ministerul Dezvoltării are cereri noi pentru încă aproximativ 3.000 de blocuri, a mai precizat Laszlo Borbely. Potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei, lucrările de execuţie la blocul din Aleea Politehnicii au început în luna septembrie a anului trecut 2007 şi au fost finalizate la începutul acestui an, în luna ianuarie. Investiţia a constat în termoizolarea terasei, termoizolarea faţadelor şi pereţilor exteriori, înlocuirea tâmplăriei exterioare, montarea robinetelor cu cap termostat şi repartitoare de costuri. La acestea, se adaugă termoizolarea planşeului peste subsol, termoizolarea intrării principale şi înlocuirea şi termoizolarea conductelor de încălzire. Costurile pentru execuţia lucrărilor de reabilitare termică s-au ridicat la suma de 633.034, 63 de lei.
Încă 3.000 de blocuri înscrise în programul de reabilitare termică
A.T. Ştirile Zilei / 05 martie 2008




































