Contractul "Extinderea şi reabilitarea fronturilor de captare a staţiilor de tratare apă din aglomerările Suceava, Fălticeni, Gura Humorului, Vatra Dornei şi Rădăuţi" urmează a fi scos la licitaţie de către societatea ACET S.A. Suceava.
Contractul, cu o valoare estimată de 30,1 milioane de lei fără TVA, are o durată de 31 de luni de la data adjudecării. Data prevăzută pentru începerea procedurilor de adjudecare este 28 iunie 2011. Conform anunţului publicat pe Sistemul Electronic, contractul constă în obţinerea autorizaţiei de demolare şi construire, proiectare şi executare lucrări pentru reabilitarea/extinderea fronturilor de captare a apei şi staţii de tratare a apei în localităţile Suceava, Salcea, Fălticeni, Gura Humorului, Vatra Dornei şi Radăuţi, precum testarea şi punerea în funcţiune a acestora.
Proiectul va fi finanţat prin Programul Operaţional Sectorial de Mediu, Axa 1 - "Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în Judeţul Suceava".