Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

INFRASTRUCTURA RUTIERĂTimiş: 60 milioane lei vor fi investite în lucrări de întreţinere şi reparaţii

Articolul integral este publicat în revista Bursa Construcţiilor nr.2/2011 Ştirile Zilei /

Timiş: 60 milioane lei vor fi investite în lucrări de întreţinere şi reparaţii

Bugetul alocat în 2011 Direcţiei pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor Judeţene, de către Consiliul Judeţean Timiş, pentru lucrările de infrastructură drumuri este de 71,8 milioane lei, a declarat domnul Constantin Ostaficiuc, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş.

Această sumă va acoperi investiţii de 11,8 milioane lei şi lucrări de întreţinere-reparaţii în valoare de 60 milioane lei.

Bugetul din acest an destinat infrastructurii rutiere a fost majorat cu 8,33 milioane lei faţă de anul trecut. În plus, acestei finanţări asigurate din bugetul propriu i se adaugă fondurile europene alocate pentru realizarea centurii nord-vest de ocolire a oraşului Buziaş şi reabilitarea DJ 592 Buziaş - Lugoj şi a DJ682 limita judeţului Arad - Periam-Saravale - Sânnicolau Mare.

Noi lucrări de investiţii vor demara în acest an. Acestea vor cuprinde reabilitarea podului pe DJ 592 peste râul Timiş şi a podului pe DJ 609 B km 16+800 la Cutina, dar şi realizarea documentaţiilor necesare (studii de fezabilitate, proiecte tehnice) pentru reabilitarea DJ 681 A Fârdea-Traian Vuia DJ 593 (sumă alocată, 102 mii lei), DN59 Peciu Nou-Giulvăz (sumă alocată, 120 mii lei), DJ 591 Timişoara-Sânmihaiu Român (sumă alocată, 190 mii lei), DJ 693 Cărpiniş-Orţişoara (sumă alocată, 250 mii lei), DJ 693 Halta Cebza - Ciacova-Liebling (sumă alocată, 250 mii lei), DJ 681 Făget-Fârdea-Criciova (sumă alocată, 250 mii lei)etc.

Pentru podul pe DJ 592 peste râul Timiş în localitatea Albina, care va avea o lungime de 150 m, au fost alocate din bugetul consiliului judeţean Timiş în acest an 1,58 milioane lei. Astfel, pentru actualizarea proiectului tehnic şi detalii de execuţie s-a alocat suma de 81 mii lei, iar pentru lucrările de execuţie suma de 1,5 milioane lei.

Alocările pe 2011 pentru realizarea podului pe DJ 609 B km 16+800 la Cutina se ridică la 1,15 milioane lei, din care fondurile alocate pentru proiectul tehnic şi detaliile de execuţie se ridică la 150 mii lei, iar cele pentru lucrările de execuţie la 1 milion lei, precizează domnul Constantin Ostaficiuc.

Articolul integral este publicat în revista Bursa Construcţiilor nr.2/2011

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional