Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

INS:PIB a crescut, dar construcţiile au fost în declin

V.B. Ştirile Zilei /

Produsul Intern Brut (PIB) estimat pentru primul trimestru (date ajustate sezonier) a fost de 162.664,4 milioane lei preţuri curente, în creştere (în termeni reali) cu 0,1% faţă de T4 2013 şi cu 3,8% faţă de T1 2013, informează Institutul Naţional de Statistică (INS).

Ca serie brută, PIB estimat pentru T1 2014 a fost de 127.620,4 milioane lei preţuri curente, în creştere (în termeni reali) cu 3,8% faţă de T1 2013.

La creşterea PIB, în T1 2014 faţă de T1 2013, au contribuit aproape toate ramurile economiei. Pe de altă parte, construcţiile, activităţile de intermediere financiară şi asigurări, activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice, precum şi activităţile de servicii administrative şi cele de servicii suport au avut, împreună, o contribuţie negativă (-0,4%).

Contribuţii pozitive mai importante au avut următoarele ramuri:

- industria (+2,3%), cu o pondere de 29,7% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate s-a majorat cu 7,9%;

- comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor; transport şi depozitare; hoteluri şi restaurante (+0,6%), cu o pondere de 12,5% la formarea PIB şi al cărui volum de activitate s-a majorat cu 5,4%;

- informaţiile şi comunicaţiile (+0,3%), cu o pondere mai redusă la formarea PIB (4,3%) dar care au consemnat o creştere semnificativă a volumului de activitate (7,4%);

- impozitele nete pe produs (+0,8%), cu o pondere de 13,9% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 5,5%.

Din punctul de vedere al utilizării PIB, creşterea s-a datorat, în principal:

- cheltuielii pentru consum final al gospodăriilor populaţiei, al cărei volum s-a majorat cu 6,7% contribuind cu 4,4% la creşterea PIB;

- exportului net (cu o contribuţie de +0,7%), consecinţă a creşterii cu 9,7% a exporturilor de bunuri şi servicii corelată cu o creştere, uşor mai mică, a volumulului importurilor de bunuri şi servicii cu 8,5%. Este de remarcat, de asemenea, soldul pozitiv al balanţei de plăţi, se mai arată în comunicatul INS.

Ca urmare a scăderii volumului formării brute de capital (cu 10,4%) aceasta a avut o contribuţie negativă la creşterea PIB, de -1,5%.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional