Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

InternaţionalOportunităţi de business şi noi materiale în construcţii

Irina David Ştirile Zilei /

Oportunităţi de business şi noi materiale în construcţii

Conferinţa "Soluţii Alternative în Construcţii" organizată de revista "Bursa Construcţiilor" în parteneriat cu cele mai importante asociaţii din domeniu precum: Ordinul Arhitecţilor din România, Patronatul Societăţilor din Construcţii, Asociaţia Producătorilor de Materiale pentru Construcţii din România, Asociaţia Română a Antreprenorilor de Construcţii, a avut loc vineri, 5 noiembrie în cadrul hotelului Caro din Bucureşti.

Astfel, domnul arh. Şerban Ţigănaş, preşedintele Ordinului Arhitecţilor din România, a deschis seria discursurilor printr-o scurtă evaluare a tendinţelor arhitecturii româneşti în perioada de criză. Domnia sa a dorit să atragă atenţia asupra slabei calităţi a spaţiului construit în ţara noastră. Doar 11% din spaţiul construit în Capitală este de bună calitate, iar 38% este de calitate proastă, cea mai bună calitate a spaţiului construit a fost identificată în Banat, 23%, dar de asemenea aici s-a identificat o calitate proastă de 36%, conform unui studiu prezentat de domnul Ţigănaş. Vinovată pentru această situaţia este în primul rând legislaţia şi în al doilea rând administraţia.

Sustenabilitatea a devenit un element de bază pentru dezvoltarea arhitecturii viitorului, aceasta se sprijină pe trei elemente: mediu, societate/comunitate, economie, ne-a precizat doamna arh. Cristina Ochinciuc, coordonator program master "Dezvoltare durabilă", în cadrul Universităţii de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" din Bucureşti. Ţelurile arhitecturii sustenabile sunt echitate socială, oportunitate economică şi responsabilitate în faţa mediului înconjurător. Un exemplu în acest sens este complexul de locuinţe Beddington Zero Energy Development din Marea Britanie, ce cuprinde 50% locuinţe destinate vânzării, 25% locuinţe proprietate comună şi 25% locuinţe sociale pentru închiriat.

Producători importanţi de materiale pentru construcţii au descris în cadrul conferinţei cele mai calitative şi inovatoare produse. Astfel, betonul produs de compania BASF, se caracterizează prin două elemente contradictorii cost minim şi proprietatea de a fi auto-contractant. Mortarele pentru reparaţii din gama EMACO au capacitatea de a se întări în două ore chiar şi la -10 grade.

Compania Bel Profile a prezentat două tipuri de învelitori: tablă fălţuită Seamtech şi solzi metalici Slatech. Tabla fălţuită Seamtech are o perioadă de garanţie de 20 de ani şi poate îmbrăca suprafeţe cu forme diversificate. În privinţa solzilor Slatech diversitatea formelor (romboidali, pătraţi, dreptunghiulari, etc) conferă valenţe estetice adaptabile atât pentru proiecte de reabilitare a clădirilor de patrimoniu, cât şi pentru proiecte de arhitectură modernă.

Produse cu un grad înalt de eficienţă pentru hidro şi termoizolare au fost prezentate de Europlastic, în timp ce Cetco Germany+Iridex Group Plastic a prezentat noi soluţii inovatoare pentru impermeabilizarea construcţiilor: betonul impermeabil.

Numeroase oportunităţi sunt deschise pentru oamenii de afaceri români în străinătate, dar şi pentru companiile, firmele străine în România.

Austria este cel mai mare investitor străin în România, ne-a informat doamna Edith Predorf, ataşat comercial, Ambasada Austriei, Secţia Comercială. Primele cinci cele mai importante companii de construcţii din Austria sunt prezente în România fiind implicate în realizarea de proiecte majore în ţara noastră. Aceste companii sunt: Strabag, Alpine, Porr, Swietelsky şi Habau.

Doamna Ruxandra Dariescu, expert relaţii internaţionale, a prezentat oportunităţile din mediul de afaceri britanic pentru investitorii români. Astfel, piaţa britanică poate fi uşor de accesat datorită volumului mare de informaţie. În plus aceasta este logică şi predictibilă şi nu în ultimul rând stabilă, spre diferenţă de piaţa românească. De asemenea în această ţară există o întreagă listă de organisme care sprijină activitatea economică din domeniul construcţiilor.

Din partea Italiei, domnul Ulisse Gheduzzi, preşedinte UNICI Unimpresa - Construcţii Infrastructură, a prezentat scopul asociaţiei pe care o conduce în ţara noastră. Astfel UNICI reprezintă în România întreprinzătorii privaţi de orice dimensiune sau formă juridică (nu numai italieni sau români ci şi din alte ţări) care operează în sectorul lucrărilor publice, construcţiei de locuinţe, comerciale şi industriale. Asociaţia poate garanta interesele acestei categorii profesionale în faţa instituţiilor şi a tuturor operatorilor economici interesaţi de sectorul construcţiilor, cum ar fi băncile, asigurările, furnizorii etc.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional