Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

INTERNAŢIONALSchimburile comerciale dintre România şi Italia sunt în creştere

C.P. Ştirile Zilei /

În primele zece luni ale anului 2010, valoarea schimburilor bilaterale dintre România şi Italia a fost de 8,6 miliarde euro, în creştere cu 15,9% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2009, potrivit reprezentanţilor Ministerului Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri.

Conform aceloraşi surse, valoarea exporturilor în perioada menţionată a fost de 4,2 miliarde de euro, în timp ce importurile au totalizat 4,4 miliarde de euro.

Italia este unul dintre cei mai importanţi parteneri investiţionali ai României, fiind înregistrate aproape 30.000 de societăţi cu capital italian (primul loc ca număr), cu un capital total investit de 1,45 miliarde de euro.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional