Consiliul Judeţean Giurgiu şi Municipalitatea Slivo Pole vor investi 7,56 milioane Euro în proiectul de reabilitare şi modernizare a 25,3 km drum de pe teritoriul României şi Bulgariei.
Proiectul este finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria, Axa prioritară 1 Accesibilitate, Domeniul major de intervenţie 1.1. Astfel, valoarea nerambursabilă alocată din Fondul European de Dezvoltare Regională se ridică la 6,39 milioane Euro, cofinanţarea de la bugetul naţional este de 983 mii Euro, iar contribuţia partenerilor CJ Giurgiu şi Municipalitatea Slivo este de 192 mii Euro, ne-a informat doamna Monalisa Jureschi, Manager proiect.
La momentul de actual urmează să fie demarate procedurile de achiziţie pentru execuţia lucrărilor de construcţii aferente proiectului. CJ Giurgiu va lansa aceste proceduri după aprobarea, de către Autoritatea de Management Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, a actului adiţional făcut la contractul de finanţare. Acest act a fost necesar datorită modificării cotei TVA de la 19% la 24%. Licitaţia va fi lansată în două săptămâni de la primirea aprobării. Partenerul blugar se află de asemenea în stadiul de lansare a licitaţiei pentru execuţie.
Pe teritoriul românesc vor fi reabilitaţi şi modernizaţi18,59 km de drum. Este vorba de DJ 503: Giurgiu-Bălanu-DJ 503A(Ghizdaru) şi DJ 503A: DJ 503 - Onceşti-Radu Vodă-Izvoarele- Chiriacu-Răsuceni. Aceste drumuri sunt cele mai degradate din judeţ şi au fost selecţionate în urma realizării, de către Direcţia Tehnică şi Investiţii din cadrul CJ Giurgiu, a analizei anuale privind viabilitatea drumurilor judeţene. Între localităţile Onceşti-Radu Vodă, spre exemplu, se crease un drum improvizat prin câmp datorită faptului că drumul judeţean era nepracticabil.
Lucrările efective în partea românescă vor dura 18 luni.
Pe teritoriul Bulgariei vor fi reabilitaţi 6,711 km din Drumul Municipal RSE1171 Silvo pole-Riahovo-port Riahovo. Lucrările vor fi încheiate în12 luni.
Durata totală de implementare a proiectului este de 25 de luni începând de la data de 26 august 2010, ne-a precizat doamna Jureschi.
CJ Giurgiu are calitatea de partener lider în cadrul proiectului, ceea ce presupune, pe lângă atribuţiile de implementare a proiectului pe teritoriul României, transmiterea cererii comune de rambursare şi a raportului comun de progres către Bruxelles. În plus CJ Giurgiu are răpunderea de a evalua activitatea părţii bulgare.
Beneficiarii direcţi ai acestui proiect sunt 7.326 locuitori ai comunelor tranzitate de DJ503 şi DJ503A şi 3920 locuitori ai localităţii Slivo Pole.
CJ Giurgiu mai are în implementare trei proiecte finanţate prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria. Două dintre ele au fost aprobate pe Axa 2 Mediu şi vizează crearea unui centru de situaţii de urgenţă cu un regim de înălţime P+1 şi achiziţia de dotări pentru situaţii de acest tip. Al treilea proiect este finanţat pe Axa 1 Accesibilitate şi vizează implementarea unui sistem GIS (Sisteme Informaţionale Geografice).
Monalisa Jureschi, Manager proiect "Reabilitarea infrastructurii de acces pentru dezvoltarea cooperării transfrontaliere în regiunea Giurgiu-Ruse"