Circulaţia dinspre cartierul Drumul Taberei spre centrul Capitalei va fi uşurată prin realizarea legăturii între bd. 1 Mai şi str. Drumul Sării.
Lucrările la acest proiect au fost demarate în data de 10 septembrie 2010 şi se află într-un stadiu avansat de execuţie.
Proiectarea pentru acest obiectiv a fost realizată de firma Via Proiect, constructorul fiind compania Strabag. Valoarea contractelor de proiectare şi execuţie se ridică la 7,31 milioane lei fără TVA.
"Sperăm ca, până se va termina metroul în Drumul Taberei, să mai uşurăm ceea ce înseamnă ieşirea din cartierul Drumul Taberei. Vom avea astfel o treia ieşire rezonabilă din acest cartier.
Această străpungere era necesară având în vedere că în Drumul Taberei sunt 475 mii de cetăţeni din care 300 şi ceva de mii au maşini. Trebuie să începem să eliberăm intersecţia Răzoare cât putem mai mult.", a declarat domnul Sorin Oprescu, Primarul Capitalei.
Noul drum va avea o lungime totală de 0,84 km şi o suprafaţă carosabilă de 9200 mp.
Legătura dintre bd. Mai şi str. Drumul Sării se va face prin două tronsoane.
Primul tronson va realiza legătura dintre aleea Haiducului şi str. Constantin Marinescu, prin realizarea unui drum între un teren viran şi Cimitirul Ghencea. Acest tronson va avea o lungime de 0,47 km şi ca cuprinde patru benzi, căte două pe fiecare sens.
"Acest teren a fost un teren viran, doar o parte din teren de la capătul străzii era baza de sport a armatei. Ministerul Apărării a reacţionat foarte repede în momentul când i-am explicat despre ce e vorba şi a fost deosebit de săritor. Profit de ocazie să îi mulţumesc şi ministrului Gabriel Oprea pentru că a acceptat să ne sprijine în sensul de a ne deschide ieşirea spre strada Marinescu", a precizat domnul Oprescu.
Al doilea tronson, în prelungirea primului, va fi pe str. Constantin Marinescu, cu două benzi. Lungimea celui de-al doilea tronson este de 0,37 m.
Proiectul prevede realizarea/reabilitarea sistemului rutier inclusiv trotuare, lucrări de canalizare, pistă de biciclişti şi iluminat stradal.
Se vor realiza şi 148 de locuri de parcare totalizând o suprafaţă de 1870 mp.
La momentul actual au fost finalizate lucrările de canalizare, aceata fiind funcţională pe toată lungimea proiectului. De asemenea au fost montate borduri şi au fost amenajate locuri de parcare pe o lungime de 450 m. Mai mult s-a început pregătirea fazei de turnare a betonului pe porţiunea cu patru benzi şi au demarat lucrările la sistemul rutier.
"Având în vedere că aici s-a început să se lucreze în luna septembrie, eu cred că sunt mai mult decât în timp. În mod sigur o să ne încadreze în grafic, chiar o să termine mai devreme.", ne-a asigurat domnul Oprescu.