SC "Apa CTTA" SA Alba urmează să lanseze pe parcursul acestui an licitaţii în valoare estimată de 229 milioane lei în cadrul proiectului "Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Alba". Totodată, la sfârşitul lunii mai urma să fie demarată licitaţia pentru atribuirea contractului de execuţie a staţiilor de tratare a apei: Sebeşel, Petreşti, Cugir şi a staţiilor de epurare Sebeş, Cîmpeni. Contractul era estimat la suma de 48,92 milioane lei.
Opt licitaţii vor fi lansate în 2011
Un număr de opt licitaţii vor fi demarate până la sfârşitul anului. Astfel, în luna septembrie este programată lansarea licitaţiei pentru contractul de lucrări la "Staţia de epurare Alba Iulia" apreciată la valoarea de 48 milioane lei.
De asemenea, tot în septembrie va fi lansată licitaţia pentru contractul "Modernizarea şi reabilitarea sistemului de alimentare cu apă şi de canalizare în aglomerarea Sebeş, modernizarea şi reabilitarea sistemului de canalizare în aglomerarea Cimpeni". Valoarea estimată a contractului se ridică la suma de 22,47 milioane lei.
În luna octombrie va urma lansarea licitaţiilor pentru contractele de lucrări "Staţia de epurare Blaj", estimat la 21,75 milioane lei şi " Staţia de epurare Cugir", cu o valoare de 22,5 milioane lei.