Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile (MMDD) va aloca, în acest an, fonduri în valoare de 36 milioane de lei pentru continuarea lucrărilor la acumulările de pe râurile Crişul Negru, Barcău şi afluenţii lor, din judeţul Bihor. Lucrările la acumulările nepermanente Ginta, Poiana şi Corbeşti, de pe râul Crişul Negru şi afluenţii acestuia şi la acumularea permanentă Suplacu de Barcău, de pe râul Barcău, vor fi finalizate în anul 2009.
"Aceste acumulări, cu rol de apărare împotriva inundaţiilor, vor avea efecte benefice pentru populaţia locală, reducând riscul la inundaţii şi constituindu-se în adevărate puncte de atracţie turistică", a precizat Lucia Ana Varga, secretar de stat în cadrul MMDD. Prin realizarea acestor acumulări, volumele de apă stocate în cele două bazine hidrografice vor creşte cu aproximativ 27,7 milioane mc, fapt ce va conduce la reducerea riscului de inundaţie, a mai spus domnia sa.





































