Anul acesta vor fi organizate licitaţii pentru reabilitarea a 11 spitale
La aproape 53 de milioane de euro se ridică suma disponibilă în acest an pentru investiţii făcute de Ministerul Sănătăţii, în cadrul programului "Reabilitarea Sectorului Sanitar - faza a doua". În acest program, Ministerul Sănătăţii prin Unitatea de Management a Proiectelor - APL2 (UMP-APL2) gestionează împrumuturile primite de la Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare şi de la Banca Europeană de Investiţii.
Unitatea de Management a Proiectului are atribuţii numai în implementarea proiectului, priorităţile fiind stabilite de un grup tehnic de lucru numit prin Ordin al Ministrului, conform prevederilor Acordului de Împrumut.
Programul "Reabilitarea Sectorului Sanitar - faza a doua" cuprinde reabilitarea unor unităţi sanitare existente, nu şi construirea de unităţi medicale noi.
Astfel, în cadrul acestui program vor fi reabilitate secţiile de obstetrică şi neonatologie din 22 spitale. Dintre acestea, la jumătatea lunii mai, patru erau în execuţie, şapte în evaluare şi 11 în pregătire. De asemenea, va fi reabilitată Unitatea de Primiri Urgenţe de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.