Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

LOCUINŢEFără Prima Casă piaţa rezidenţială ar trece printr-un nou şoc

A.D. Ştirile Zilei /

Sorin Ioan Roşu, director general al companiei imobiliare "Apulum "94"

Sorin Ioan Roşu, director general al companiei imobiliare "Apulum "94"

Evoluţia pieţei rezidenţiale din România este determinată de amploarea pe care programul Prima Casă o va avea în 2011. "Dacă vom avea program Prima Casă măcar de 400-500 milioane euro, anul 2011 va fi stabil. Dacă în 2011-2012 nu vom avea program Prima Casă piaţa va suporta încă un şoc major, în primul rând în ceea ce priveşte încurajarea cumpărătorului să achiziţioneze şi, pe de altă parte, ar deruta vânzătorul în privinţa preţurilor practicate. Nu cred în creşterea preţurilor în 2011, poate doar nesemnificativă", apreciază domnul Sorin Ioan Roşu, director general al companiei imobiliare "Apulum "94".

Stabilizarea preţului în 2010 a fost tot o consecinţă a programului: "Prima Casă a fost o sursă foarte importantă în ultimii doi ani, care a alimentat direct şi indirect posibilităţile de achiziţie. Marele avantaj în 2010 a fost că preţurile s-au stabilizat. Chiar şi aşa, nu vorbim de o piaţă imobiliară vie, ci de limita de supravieţuire a pieţei imobiliare, dacă ne uităm pe volumul şi valoarea tranzacţionărilor", subliniază domnul Roşu.

Reprezentantul "Apulum "94" precizează că piaţa va fi influenţată în 2011 şi de faptul că dezvoltatorii sau proprietarii de fonduri locative mari, noi sau vechi, au început să se reorienteze spre vânzare lor, în detrimentul închirierii. Aceasta deoarece chiriaşii adesea nu duc până la sfârşit contractul, iar pe de altă parte nivelul chiriilor s-a redus într-un ritm similar cu preţurile de vânzare. "Închirierea nu este o oportunitate acum", afirmă domnul Sorin Roşu.

În opinia domniei sale, un dezavantaj major pentru România rezidă în penuria de investiţii rezidenţiale mari, cu valoare de ordinul zecilor de milioane de euro. "România va fi în scurt timp nevoită să achiziţioneze locuinţe noi, deoarece s-a construit prea puţin după 1989 şi sunt multe imobile îmbătrânite. Cerere este foarte multă, deoarece funcţia locativă a rămas", atrage atenţia directorul general "Apulum "94".

"Apulum "94" a dezvoltat în Bucureşti proiectele rezidenţiale "Red 1" şi "Red 2", din zona Prelungirea Ghencea.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional