La nivelul municipiului Oradea sunt aproape de finalizare 566 de parcări, dispunse în zona Seleuş - Războieni (363 locuri de parcare) şi Călugăreni - Bernard Show (203 locuri), a precizat domnul Ilie Bolojan, primarul Municipiului Oradea.
Potrivit sursei citate, municipalitatea a mai realizat alte 348 de locuri de parcare pe strada Podului, între centură şi aliniamentul de blocuri.
Săptămâna trecuta au început şi lucrările de amenajare a Căii Clujului, pe tronsonul cuprins între strada Seleuşului - Calea Clujului şi calea ferată. Lucrările constă în asfaltarea străzii, amenajarea de trotuare, locuri de parcare precum şi în realizarea de rigole şi zone verzi. Valoarea investiţiei este de 844.000 lei, cu TVA inclus, iar lucrările urmează să fie finalizate în cursul lunii iulie.
De asemenea, urmează să fie eliberată autorizaţia de construire pentru podul rutier peste Crişul Repede din zona Dragoş Vodă de către societatea "MACIO". Podul va avea o lungime de 81,45 m şi o lăţime de 12,30 m, din care: 7,80 metri de carosabil şi 1,50 metri de trotuar. Valoarea aproximativă a podului este de 7,56 milioane lei, a mai spus domnul Bolojan.





































