Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru va colabora cu reprezentanţii Regiunii Friuli Venezia Giulia din Italia în vederea accesării de fonduri europene, informează un comunicat remis redacţiei.
Pentru stabilirea unor relaţii parteneriale şi a identificării unor noi direcţii de colaborare a fost organizată o întâlnire între cele două parţi la data de 2 februarie 2011 la sediul ADR Centru.
Ambele regiuni au căzut de acord că principala preocupare pentru viitor va fi realizarea documentelor de planificare şi programare pentru perioada 2014-2020, în vederea accesării altor fonduri structurale şi a primirii unor noi alocări financiare de la Uniunea Europeană. Acordarea de sprijin IMM-urilor pentru internaţionalizarea afacerilor, promovarea oportunităţilor de investiţii între cele două regiuni şi interesul reciproc pentru promovarea utilizării eficiente a surselor de energie regenerabilă, care să asigure atât o eficienţă energetică crescută dar şi să ducă la protejarea mediul înconjurător, au fost principalele teme dezbătute.
"Regiunea Centru, în calitate de regiune relativ nou formată, cu o experienţă de circa 10 ani, are nevoie de experienţa drumului deja străbătut de celelalte regiuni dezvoltate ale Europei care sunt membre ale Uniunii Europene încă din primii ani ai constituirii. Am reuşit azi să identificăm, pe parcursul acestei întâlniri, domenii în care ambele regiuni derulează activităţi similare şi care sunt de interes pentru dezvoltarea unor proiecte comune sau pentru schimb de bune practici.", a declarat domnul Simion Creţu, director general al ADR Centru.
Reprezentanţii Regiunii Fruli Venezia Julia au recomandat Regiunii Centru aderarea la reţeaua RURACT- o reţea a regiunilor rurale innovative, ca o oportunitate pentru de a intra în contact cu alte regiuni din Europa şi de a împărtăşi sau prelua din experienţa acestora în dezvoltarea de politici rurale eficiente. Reţeaua care în prezent are 62 de membrii din 17 ţări ale Uniunii Europene, nu are în acest moment niciun reprezentant din România.