Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

PIAŢA IMOBILIARĂApartamentele au înregistrat cele mai mici preţuri de la începutul crizei

C.P. Ştirile Zilei /

La finalul anului 2010 preţul mediu solicitat pentru apartamente noi şi vechi la nivel naţional a ajuns la nivelul de 1.033 euro pe mp util, reprezentând cea mai mică valoare înregistrată de la începutul crizei imobiliare până în prezent, relevă indicele Imobiliare.ro, calculat de portalul omonim.

Pentru 2011 nu sunt aşteptate scăderi spectaculoase de preţ: "2010 a fost un an în care preţurile apartamentelor au scăzut destul de mult, chiar şi cu 3% la intervale lunare. La nivel naţional putem vorbi de o scădere de preţ medie lunară de 1,4%. Timişoara prezintă cea mai mare scădere medie lunară, de 1,6%; urmează Ploieşti cu o scădere medie lunară de 1,5%; Bucureşti şi Constanţa cu 1,1%/lună; Braşov cu 0,7%, Iaşi cu 0,6% şi Cluj-Napoca cu o scădere medie lunară de doar 0,4%. În lipsa unor semnale concrete dinspre economia naţională, în primele luni ale acestui an nu ne aşteptăm la evoluţii spectaculoase ale preţurilor. În 2011, scăderile de preţ, acolo unde vor exista, vor fi mai puţin importante decât în ultimii doi ani", a precizat domnul Adrian Erimescu, directorul general Imobiliare.ro.

În Bucureşti luna decembrie a venit cu o reducere a preţurilor solicitate la apartamente, media ajungând la 1.154 euro pe mp util. În comparaţie cu ultima lună a anului 2009, preţurile solicitate în prezent sunt cu 12,2% mai mici. Tendinţa de scădere a fost resimţită asemănător la nivelul celor două mari categorii de apartamente, noi şi vechi. Astfel, preţul mediu cerut pentru apartamentele noi din Bucureşti a ajuns în luna decembrie la 1.312 euro pe mp util, în timp ce apartamentele vechi au fost cotate la 1.091 euro pe mp util.

Potrivit aceleiaşi surse, la nivelul ţării, preţurile medii solicitate au fost în luna decembrie 2010 de 870 euro pe mp în Braşov, 993 euro pe mp în Cluj-Napoca, 919 euro pe mp în Constanţa, 787 euro pe mp în Timişoara, 858 euro pe mp în Iaşi, respectiv 876 euro pe mp în Ploieşti.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional