Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 4 / 2026

Piaţa imobiliară bucureşteană în primul semestru al anului 2009

F.A. Ştirile Zilei /

Piaţa imobiliară bucureşteană a evoluat în favoarea clienţilor şi a chiriaşilor în primul semestru al anului 2009, se arată într-un studiu transmis luni Agenţiei Agerpres de către BNP Parisbas.

Piaţa rezidenţială este favorabilă cumpărătorilor prin prisma reducerilor de preţ şi a flexibilităţii dezvoltatorilor, potenţialii clienţi fiind aproape în exclusivitate interesaţi de locuinţele aflate în stadii avansate de construcţie.

În general, preţurile de vânzare pentru apartamentele destinate segmentului mediu şi mediu ridicat au variat între 1.100 -1.500 Euro/mp, cu un nivel mai scăzut în cazul apartamentelor situate în zonele periferice. Un nivel mai ridicat al preţurilor, de 1.500-1.700 Euro/mp, a fost solicitat pentru proiectele situate în zonele secundare, acestea beneficiind de mai multe avantaje competitive faţă de proiectele care au un preţ mai scăzut de 1.500 EUR/mp.

În prima parte a anului, dezvoltatorii au continuat să ofere şi să diversifice stimulentele pentru atragerea potenţialilor clienţi, însă ritmul vânzărilor a continuat să scadă.

Segmentul birourilor este favorabil chiriaşilor, existând un dezechilibru evident între cerere şi ofertă. În prima jumătate a anului, nivelul mediu al chiriei solicitate pentru birourile de clasa A, situate în centrul oraşului, a variat între 18-20 Euro/mp/lună. Pentru proprietăţile de clasa B situate în zone atractive, chiriile s-au situat între 12-16 Euro/mp/lună, iar pentru cele din zone secundare, chiriile au variat între 10-12 Euro/mp/lună. Pe lângă influenţele negative ale crizei, piaţa locală trece printr-un proces de reaşezare ce va duce la un echilibru între sustenabilitatea financiară a cererii, care este influenţată de condiţiile economice generale, pe de o parte, şi nivelul chiriei obtenabile, pe de altă parte, subliniază BNP Parisbas.

Pe piaţa de retail bucureşteană, volumul tranzacţiilor comerciale a scăzut în semestrul I 2009, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2008, reducerea variind între -1,5% în ianuarie şi aproximativ -18% în iunie. În condiţiile cererii foarte scăzute cauzate de dificultăţile economice, începutul anului 2009 a adus o scădere semnificativă a chiriilor medii pentru spaţiile comerciale stradale, cu valori cuprinse între 15% şi 35%, în funcţie de localizarea proprietăţilor.

În centrele comerciale, chiriile au înregistrat un trend descendent, mai ales în cazul proiectelor cu disponibilitate mare a spaţiilor comerciale. Pentru suprafeţele mai mari de 100 mp, chiriile s-au situat între 20-40 Euro/mp/lunî, iar pentru spaţiile mai mici de 100 mp între 60-80 Euro/ mp/lună.

Randamentele pentru spaţiile de birouri de calitate au crescut constant în semestrul 1 2009, ajungând la 9,50%, de la nivelul de 8.50%, înregistrat la începutul anului. Centrele comerciale şi proprietăţile industriale au înregistrat o evoluţie similară. Randamentele solicitate pe aceste 2 segmente au crescut cu 1,0-1,5 puncte procentuale, fluctuând la sfarşitul semestrului 1 intre 10-11% şi, respectiv, 11-12%.

Interesul investitorilor s-a concentrat în special pe segmentul spaţiilor de birouri, perceput ca având un risc potenţial scăzut, comparativ cu celelalte segmente, în timp ce segmentul spaţiilor comerciale s-a situat pe locul secund în preferinţele investitorilor.

BNP Parisbas consideră că la finalul semestrului 1 s-a evidenţiat o tendinţă de stabilizare a randamentelor, dublată fiind de un ritm mai scăzut de descreştere a chiriilor pe toate segmentele comerciale ale pieţei imobiliare.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Fotoreportaj

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Companii

Internaţional