Chiriile pentru locuinţele aflate pe litoral au scăzut cu până la 24% în unele staţiuni, cele mai ieftine locuinţe de închiriat se găsesc în Eforie Sud, Costineşti şi Eforie Nord, conform unui comunicat remis de portalul imobiliar Imopedia.ro.
Eforie Sud este localitatea cu cele mai mici preţuri, pentru o garsonieră costul mediu al chiriei este de 90 Euro/lună, cu 18% mai puţin decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Chiria medie a unui apartament cu două camere este de 165 Euro, iar a unui apartament cu trei camere este de 190 Euro. Tarifele sunt cu 20%, respectiv 21% mai mici decât în vara lui 2009.
În Eforie Nord cazarea timp de o lună într-o garsonieră costă în această perioadă 110 Euro, mai puţin cu 19% faţă de vara trecută. Proprietarii apartamentelor cu două camere au scăzut şi ei tarifele, cu 20%, până la 175 Euro/lună. Şi chiriile apartamentelor cu trei camere sunt mai mici, în cazul lor se înregistrează o ieftinire de 22 de procente faţă de anul trecut, chiria medie fiind de 200 Euro/lună.
Staţiunea Costineşti înregistrează de asemenea mari reduceri de preţuri. Chiria pentru o lună de zile într-o garsonieră este de 100 Euro, cu 18% mai mică decât cea cerută vara trecută de proprietari. Pentru un apartament cu două camere chiria medie este de 175 Euro/lună, iar pentru un apartament cu trei camere tariful mediu este de 200 Euro/lună.
Dintre localităţile situate la Marea Neagră, în Mangalia chiriile au scăzut cel mai mult faţă de anul trecut, de la 20% până la 24% în funcţie de numărul de camere al apartamentelor. Astfel pentru o garsonieră tariful mediu este de 125 Euro/lună, pentru un apartament de două camere 190 Euro/lună, iar pentru trei camere 270 Euro/lună.
În Constanţa, proprietarii cer o chirie medie de 175 Euro/lună pentru o garsonieră, cu 12% mai puţin decât anul trecut. Pentru două camere, proprietarii cer 250 Euro/lună, iar pentru trei camere 380 Euro, chiriile sunt cu 15% şi respectiv 17% mai mici decât în vara lui 2009.
Închirierea unei garsoniere în Neptun costă în medie 190 Euro/lună, a unui apartament cu două camere 260 Euro/lună, iar a unui apartament cu trei camere 410 Euro/lună.
Cea mai scumpă localitate este Mamaia unde preţul mediu al chiriilor pentru o garsonieră este de 250 Euro/lună, pentru un apartament cu două camere este de 320 Euro/lună, iar pentru un apartament cu trei camere chiria medie se ridică la 500 Euro pe lună, detaliază comunicatul remis de Imopedia.ro.




































