Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 4 / 2026

Piaţa imobiliarăPrima lună din 2010 nu a adus schimbări majore pe piaţa chiriilor la apartamente

A.D. Ştirile Zilei /

Media chiriilor pentru garsonierele din Braşov au crescut în luna ianuarie 2010 cu 2,5% faţă de decembrie 2009, respectiv de la 159 de euro pe lună, la 163. În schimb, raportat la aceeaşi lună din anul precedent, chiriile sunt cu 24% mai mici, potrivit unui studiu realizat de portalul imobiliar MagazinulDeCase.ro. Potrivit aceleiaşi surse, chiria pentru apartamentele de trei camere din Braşov a crescut în prima lună din an faţă de decembrie 2009 cu 3%, respectiv de la 331 de euro la 340 . La polul opus s-au situat apartamentele cu două camere, în cazul acstora nivelul chiriei coborând cu 3% în luna ianuarie faţă de luna precedentă, până la 237 de euro.

În ceea ce priveşte judeţul Constanţa, chiriile au crescut pentru toate categoriile de imobile. Spre deosebire de decembrie, chiriile pentru garsoniere au crescut în medie cu 3% în ianuarie, de la 187 de euro la 193 de euro. Creştere a fost şi pentru imobilele de două camere: chiria medie a sărit de la 234 de euro în decembrie la 244 de euro în ianuarie, fiind deci vorba de o majorare de 4%. Aceeaşi majorare de 4% s-a înregistrat pentru apartamentele de trei camere, de la 317 de euro, cât era chiria medie în decembrie, s-ajuns la 329 de euro în ianuarie, conform aceleiaşi surse.

În cazul judeţului Cluj, chiriile pentru garsoniere au scăzut în medie cu 3% în ianuarie comparativ cu decembrie, de la 170 de euro la 165 de euro. O diminuare a fost şi pentru imobilele de două camere: chiria medie a picat de la 223 de euro în decembrie la 215 de euro în ianuarie, fiind deci vorba de o reducere de 4%. Pentru apartamentele de trei camere s-a înregistrat o scădere de 4%, de la 335 de euro, cât era chiria medie în decembrie, s-a ajuns la 323 de euro în ianuarie, potrivit reprezentanţilor portalului.

În judeţul Prahova, valorile medii s-au redus pentru două tipuri de locuinţe. Astfel, la imobilele de două camere, chiria medie a coborât de la 264 de euro, în decembrie la 258 de euro în ianuarie. La apartamentele de trei camere, a avut loc o scădere de 3%, de la 317 de euro, cât era chiria medie în decembrie, la 329 de euro în ianuarie. În schimb, faţă de luna decembrie, chiriile pentru garsoniere au crescut în medie cu 2,5% în ianuarie, de la 195 de euro la 200 de euro, conchid reprezentanţii MagazinulDeCase.ro.

MagazinulDeCase.ro este un serviciu imobiliar de promovare a ofertelor provenite de la proprietari.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Fotoreportaj

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Companii

Internaţional