piaţa globală de real-estate
Creşterea puternică a PIB-ului în majoritatea ţărilor din Asia şi CEE va stimula o creştere importantă a cererii, fapt ce va duce la majorarea chiriilor şi a valorii capitalului pe piaţa de real estate comercial, potrivit raportului "Global Outlook" al DTZ pentru 2011.
"În mod semnificativ, creşterea prognozată pentru nivelul chiriilor spaţiilor de birouri va rămâne pozitivă şi în cazului unui scenariu negativ pentru toate pieţele, excepţie făcând Tokyo, fapt ce demonstrează că revenirea nivelului chiriilor de tip prime rămâne un trend ferm.", a declarat domnul Tony McGough, Global Head of Forecasting & Strategy Research la DTZ.
Raportul previzionează faptul că interesul chiriaşilor în 2011 va rămâne concentrat pe segmentul prime al pieţei. "Ne aşteptăm ca interesul investitorilor să se concentreze în continuare pe proprietăţile de prim rang. Cu toate acestea, am anticipat că scăderea ratei disponibilităţii proprietăţilor de tip prime şi creşterea preţurilor vor forţă din ce în ce mai mult investitorii să se concentreze asupra proprieatatilor secundare. Că rezultat, discrepanţa dintre proprietăţile secundare de bună calitate, respectiv cele slabe se va amplifică în viitor.", comentează domnul Hans Vrensen, Global Head of Research al DTZ.
În 2010 s-a înregistrat o creştere a volumului global de investiţii. DTZ Research estimează un record al lichidităţilor de 376 mld US $ pentru investiţii în perioada 2011 şi 2013. Privind în perspectivă, se anticipează că mulţi investitori proactivi vor continuă să găsească soluţii inovative care să utilizeze capitalul disponibil pentru a acoperi deficitul de refinanţare la nivel global, care atinge valoarea de US $ 245 mld.
Bucureşti: piaţa de birouri cea mai mare creştere a unui sector imobiliar
"În Bucureşti, piaţa spaţiilor de birouri a relevat perspectivele celei mai mari creşteri raportate de un sector imobiliar de pe piaţă locală, bazate nu numai pe creşterea volumului închirierilor de la un an la altul, ci şi pe tendinţa de scădere previzionată a ratei de neocupare. La sfârşitul anului 2010, stocul total de birouri a ajuns la 1.724 milioane mp, ca urmare a unor livrări anuale de 204,000 mp, în scădere cu 38% faţă de anul anterior. Având în vedere tendinţa generală la nivelul chiriilor pe piaţă spaţiilor de birouri în România şi în special în Bucureşti, DTZ Echinox estimează un nivel maxim al acestora în intervalul 18.5 - 20euro/ mp/ luna pentru primul semestru al anului 2011 şi o posibilă creştere uşoară de începând din semestrul al doilea al 2011 ce se va continuă în 2012-2013." a comentat Bogdan Sergentu, Head of Valuations and Consulting, DTZ Echinox.
Bogdan Sergentu, Head of Valuations and Consulting, DTZ Echinox