Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 4 / 2026

Producţia şi consumul de BCA - în creştere cu 9,5% pe an

Ştirile Zilei /

Producţia şi consumul aparent de materiale de zidărie se află într-o continuă creştere, din analizele efectuate de specialiştii Direcţiei Generale de Politică Industrială din cadrul Ministerului Economiei şi Comerţului, rezultînd că, în ultimii trei ani, atît producţia, cît şi consumul aparent de beton celular autoclavizat (BCA), principalul material de zidărie utilizat în prezent în ţară, au crescut cu aproximativ 9,5 la sută pe an, informează MEC.

Cel mai mare consum de BCA s-a înregistrat în 2003 - 1,397 milioane mc, faţă de 1,285 milioane mc în 2002 şi 871.000 mc în 1997. În primul semestru al acestui an, consumul s-a situat la nivelul a 642.000 mc.

La realizarea acestui ritm de creştere a contribuit şi preocuparea producătorilor de beton celular autoclavizat pentru îmbunătăţirea permanentă a tehnologiilor şi respectiv a produselor, fapt ce a condus la creşterea încrederii consumatorilor în acest produs. Se poate menţiona, în acest sens, recenta modernizare a liniei de BCA de la SC Elpreco SA Craiova, în valoare de peste 6,5 milioane Euro, care au făcut din aceasta cea mai modernă linie de acest fel din ţară.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Fotoreportaj

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Companii

Internaţional