Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor (MDLPL) a anunţat, ieri, că a comunicat Inspectoratul de Stat în Construcţii (ISC), printr-o adresă oficială, că nu susţine proiectul de Lege privind Codul amenajării teritoriului, al urbanismului şi al construcţiilor. Potrivit ministerului, aprobarea proiectului ar avea ca rezultat fragmentarea şi dispersarea dispoziţiilor, comasarea actelor normative în vigoare din domenii distincte, în contradicţie cu alcătuirea actuală a sistemului de acte normative din domeniu.
Potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei, MDLPL are, în curs de derulare, o acţiune de auditare a legislaţiei româneşti din domeniul amenajării teritoriului şi urbanismului, în vederea stabilirii oportunităţii modificării şi, eventual, a codificării acesteia, iar intenţia ISC de a cuprinde în "Codul construcţiilor" elemente din legislaţia specifică domeniilor amenajării teritoriului şi urbanismului este inoportună, în aceste condiţii.
În plus, conducerea ministerului susţine că iniţiativa legislativă "Codul construcţiilor" nu respectă procedura legală reglementată prin Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative. Astfel, elaborarea proiectului de act normativ s-a făcut cu un viciu de procedură.
Având în vedere stadiul actual al dezvoltării pieţei construcţiilor, MDLPL apreciază că menţinerea actualului sistem de acte normative specifice din domeniul construcţiilor este soluţia oportună, care permite, totodată, luarea măsurilor de perfecţionare a acestora.





































