Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 4 / 2026

ProLogis închiriază peste 12.200 mp din cel mai mare parc din Praga

C.P. Piaţa Imobiliară /

ProLogis (codul de bursă NYSE: PLD), cel mai mare proprietar, manager şi dezvoltator de spaţii de depozitare şi distribuţie, a anunţat, ieri, că a închiriat către doi clienţi peste 12.200 mp de spaţiu industrial din noile clădiri din Prologis Park Prague D1 East.

Tranzacţiile includ:

- 9.531 metri pătraţi din clădirea DC#7B închiriaţi către SETTO spedition, companie de logistică şi expediţie cu sucursale în Republica Cehă, Slovacia şi Ucraina. SETTO are închiriaţi pînă la momentul actual 6.127 metri pătraţi în acelaşi parc.

- 2.731 metri pătraţi din clădirea DC#6B închiriaţi de Kenvelo, unul dintre cele mai populare lanţuri şi brand-uri de fashion din Republica Cehă. Kenvelo, care a închiriat deja 4.680 metri pătraţi în acelaşi parc, va folosi spaţiul pentru distribuţia locală şi regională.

"Posibilitatea de a ne extinde în cadrul ProLogis Park Prague ne permite să dezvoltăm o activitate de logistică mai flexibilă şi mai eficientă şi să distribuim bunurile la o scară mai largă", a spus Tomá¹ Hanzlík, Chief Executive Officer Setto spediton.

"Această tranzacţie reprezintă un pas logic care reflectă expansiunea noastră continuă. Suntem foarte mulţumiţi de nivelul serviciilor furnizate de ProLogis şi ne aşteptăm să cooperăm la fel de bine şi pe viitor", adaugă Giorgio Margutti, Chief Operations Officer Kenvelo.

ProLogis Park Prague D1 West şi East constă din 13 clădiri totalizînd 190.300 metri pătraţi.

Parcul este localizat la aproximativ 11 km sud-est de Praga la intersecţia Øíèany - Jesenice,

cu acces direct la autostrada D1.

"Suntem foarte bucuroşi că aceşti doi clienţi au decis să se extindă în cadrul parcului nostru. Depozitele moderne care asigură o activitate de distribuţie eficientă, precum şi serviciile oferite de ProLogis sunt cele care consolidează relaţia cu clienţii noştri. Le urăm celor două companii mult succes", comentează Jakub Pelikán, ProLogis Market Officer Czech Republic & Slovakia.

Printre clienţii parcului se numără: DHL, Nagel, UTC, NYK, Tesco, Rossmann, L"OREAL, Schneidersohne Papier, Hellmann PKZ şi P&P spedition trading.

Despre ProLogis

ProLogis este cel mai mare deţinător, manager şi dezvoltator de spaţii de depozitare şi distribuţie, care desfăşoară operaţiuni în 80 de ţări din America de Nord, Europa şi Asia. Societatea deţine 26,7 de milioane $ de active, în proprietate, administrare şi aflate în curs de dezvoltare, care includ 39,2 milioane m2 în 2.466 de proprietăţi, la 31 decembrie 2006. Printre clienţii ProLogis se numără producători, firme de retail, societăţi de transport, furnizori de servicii logistice şi alte societăţi cu nevoi de distribuţie la scară largă. Cu sediul în Denver, Colorado, ProLogis are mai mult de 1.250 de angajaţi în întreaga lume.

Ştirile zilei

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Fotoreportaj

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Companii

Internaţional