Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

SORIN PANĂ, URSA ROMÂNIA:"Sperăm că scăderea pieţei de construcţii s-a oprit în 2014"

V.B. Ştirile Zilei /

"Sperăm că scăderea pieţei de construcţii s-a oprit în 2014"

Finalul anului se anunţă echilibrat pentru Ursa România, producător de izolaţie din vată minerală, reprezentanţii companiei exprimându-şi speranţa că declinul pieţei de construcţii s-a oprit în acest an, iar 2015 poate aduce relansarea vânzărilor, potrivit unui comunicat trimis astăzi redacţiei.

Sorin Pană, directorul comercial al Ursa România, a declarat: "La începutul lunii decembrie, vânzările către clientul final erau aceleaşi ca acum un an şi volumele de marfă vândută către distribuitori sunt constante. Acest lucru ne face să sperăm că scăderea pieţei de construcţii începută în 2009 s-a oprit în 2014 şi că 2015 poate aduce o uşoară relansare a vânzărilor".

Oficialul susţine că 2014 a fost un an greu din cauza insolvenţelor şi a mişcărilor din bricolaj. Domnia sa a declarat: "2014 a fost un an imposibil din punctul de vedere al business-ului în domeniul construcţiilor în România. Au fost mişcările din piaţa de bricolaj, au fost insolvenţe care au afectat pe unii din cei mai mari sau vechi constructori şi pe unii vânzători de materiale de construcţii. Şi mai rău este că în piaţă sunt promovate produsele ieftine, de volum, de multe ori neadecvate scopului lucrării. Toată această practică este în detrimentul cumpărătorului şi favorizează creşterea consumurilor de energie, în sensul în care acesta foloseşte la izolarea casei produse ieftine care nu reuşesc să scadă costurile de încălzire sau răcire".

Ursa România este subsidiara companiei internaţionale cu acelaşi nume, unul dintre cei mai mari producători de materiale izolatoare din Europa, parte a grupului internaţional Uralita. În ţara noastră, Ursa este prezentă cu produsele sale de 20 de ani. Ursa România SRL activează pe piaţă din anul 2003.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional