Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

Teraplast a retrogradat estimările financiare, din cauza evoluţiei sub aşteptări din construcţii

A.C. Ştirile Zilei /

Teraplast a retrogradat estimările financiare, din cauza evoluţiei sub aşteptări din construcţii

Producătorul de sisteme în domeniul instalaţiilor şi construcţiilor Teraplast Bistriţa (TRP) şi-a retrogradat cu 12% estimarea pentru cifra de afaceri din acest an şi cu 40% pe cea referitoare la profitul brut, ca urmare a evoluţiei sub aşteptări a pieţei construcţiilor, potrivit unui comunicat remis azi Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Pentru anul în curs, Teraplast anticipează acum o cifră de afaceri de 230,6 milioane de lei, cu 12% mai mică faţă de 262,3 milioane de lei, cât estima în bugetul stabilit la începutul anului. Noua cifră de afaceri ar reprezenta o creştere de 1,77% faţă de cea de anul trecut, potrivit sursei citate.

Profitul brut al companiei este estimat în bugetul rectificat la 5,13 milioane de lei, cu 41% sub cel anunţat la începutul anului, de 8,66 milioane de lei.

"Estimăm că nici în lunile august şi septembrie piaţa construcţiilor nu a marcat îmbunătăţiri semnificative în evoluţie. În momentul în care s-a realizat bugetul pentru 2014 existau perspective optimiste cu privire la evoluţia proiectelor publice şi private. Piaţa construcţiilor a intrat însă în declin în prima jumătate a anului, după ce investiţiile publice au fost reduse semnificativ, iar cele private au fost puse în aşteptare. Evoluţia negativă a pieţei a continuat şi în lunile iulie şi august, şi este puţin probabil ca în următoarele luni, până la intrarea în extrasezon, piaţa construcţiilor să recupereze scăderile din perioada ianuarie-august", se arată în comunicat.

Teraplast are acum ca obiectiv depăşirea rezultatelor de anul trecut, când a revenit pe profit, după trei ani de pierderi.

Compania a obţinut anul trecut o cifră de afaceri de 226,61 milioane lei şi un profit brut de 4,68 milioane lei, faţă de o pierdere de 10,29 milioane lei în 2012.

Cel mai important acţionar al companiei este Dorel Goia, cu 46,77% din acţiuni.

Totodată, adunarea generală extraordinară a acţionarilor Teraplast a hotărât azi reducerea numărului de administratori de la şapte la cinci membri, precum şi noua structură a consiliului de administraţie.

Membrii noului consiliu de administraţie sunt Dorel Goia, Magda-Eugenia Palfi-Ţîrău, Emanoil Viciu, Răzvan Stefan Lefter şi Teofil-Ovidiu Mureşan. Noii intraţi în structura consiliului de administraţie al Teraplast sunt Razvan Ştefan Lefter şi Teofil-Ovidiu Mureşan.

Durata mandatului membrilor consiliului de administraţie va fi de un an.

În noul consiliu de administraţie nu se mai regăsesc Traian Simion, preşedintele fostului consiliu, Alexandru Stanean, Emmanuel Gerard Marc Titrent şi Gheorghe Grosan.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional