Guvernul României a depus cerere la Banca Japoneză pentru Cooperare Internaţională (JBIC), în vederea contractării unui împrumut în valoare de 9,18 miliarde de yeni, pentru finanţarea lucrărilor de reabilitare care vor fi desfăşurate pe drumul naţional 6. La rândul său, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) va organiza o licitaţie, în vederea atribuirii contractelor de construire a variantei ocolitoare aferentă Municipiului Timişoara, în lungime de 15 km, şi de reabilitare a DN 6 (Timişoara-Lugoj), care se întinde pe 52 de km. Documentele pentru participare sunt disponibile contra sumei de 500 de dolari sau echivalentul într-o valută convertibilă ori în lei. Pentru participarea la licitaţie, societăţile interesate vor trebui să aibă o cifră medie de afaceri anuală, în ultimii cinci ani, de minim 30 milioane de dolari pentu varianta ocolitoare şi de cel puţin 50 milioane de dolari pentru DN 6. Totodată, experienţa în domeniu va consta în realizarea a minim trei contracte similare, în valoare de 10 milioane de dolari şi a cel puţin două contracte de lucrări de poduri peste calea ferată sau de construcţie în apropierea căii ferate. Companiie ofertante vor dovedi că au o linie de credit emisă de o bancă importantă, suficientă pentru finanţarea construcţiei timp de şase luni.
TIMIŞ: Împrumut JBIC pentru lucrări de reabilitare pe DN 6
E.O. Ştirile Zilei / 27 iunie 2007




































