Bursa Construcţiilor
Revista Bursa Construcţiilor nr. 6 / 2025

FAŢĂ DE ACEEAŞI PERIOADĂ A ANULUI TRECUT,Sectorul construcţiilor a scăzut în octombrie cu 0,1%

Mina Irina Ştirile Zilei /

Sectorul construcţiilor a scăzut în octombrie cu 0,1%

Lucrările de construcţii au înregistrat în octombrie o scădere de 0,1% faţă de aceeaşi lună din 2015, în timp ce construcţia de clădiri rezidenţiale a crescut, potrivit unui comunicat de presă al Institutului Naţional de Statistică (INS).

În septembrie, lucrările de construcţii au crescut cu 0,7% faţă de aceeaşi perioadă din 2015.

Cumulat pe primele zece luni, construcţiile au avansat cu 1,3% faţă de perioada similară a anului trecut.

Lucrările la clădiri rezidenţiale au urcat cu 34,4% faţă de octombrie 2015, iar cele la clădiri nerezidenţiale au crescut cu 0,3%.

În schimb, lucrările de construcţii inginereşti s-au redus cu 7,6%.

"Pe elemente de structură s-au înregistrat scăderi la lucrările de reparaţii capitale cu 20,4%. Creşteri au fost la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 5,5% şi la lucrările de construcţii noi cu 3,4%", se arată în comunicat.

Faţă de septembrie, lucrările de construcţii au crescut în luna octombrie cu 7,3%, pe serie brută, şi cu 0,7% pe seria ajustată în funcţie de variaţiile sezoniere, conform sursei citate.

Revista
BURSA Construcţiilor

Vreţi să fiţi la curent cu proiectele iniţiate sau în dezvoltare pe întreg cuprinsul ţării? Care sunt planurile autorităţilor locale în ceea ce priveşte investiţiile în construcţia de locuinţe, spaţii comerciale şi de birouri, infrastructură?

Vreţi să aflaţi noutăţile pe piaţa materialelor de construcţie?

Peste optzeci de pagini cu informaţii utile în revista "Bursa Construcţiilor"!

În exclusivitate - devize pe proiect, preţurile medii ale materialelor şi serviciilor de construcţii.

Aflaţi care sunt cele mai bune plasamente imobiliare ! Ce şi unde se va construi, care sunt proiectele în curs de execuţie şi toate informaţiile necesare unui investitor pe piaţa imobiliară (preţuri, tendinţe din Bucureşti şi din întreaga ţară).

Locuinţe

Piaţa Imobiliară

Proiecte

Amenajări

Smart City

Materiale

Preţuri

Finanţare

Investiţii

Consilier

Internaţional