Consiliul Judeţean Neamţ urmează să înceapă, din luna iunie, lucrările pentru înlocuirea, completarea sistemelor clasice de încălzire cu sisteme ce utilizează energie solară. Clădirile care vor beneficia de panourile solare sunt patru centre de îngrijire din Păstrăveni, Bodeşti, Războieni şi Centrul "Elena Doamna" din Piatra Neamţ, plus Spitalul Judeţean Piatra Neamţ, conform domnului Vasile Pruteanu, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ.
Pentru acest proiect de la bugetul local al Consiliului Judeţean a fost alocat 1 milion de lei, de la Administraţia Fondului de Mediu fiind alocate alte 3.825.000 lei, conform domnului Vasile Pruteanu.
Vor fi montate 210 panouri solare, după cum urmează: pe acoperişul centrului din Păstrăveni 30 de panouri, fiecare având 16 tuburi vidate şi 4 rezervoare a câte 2000 de litri; centrele de la Bodeşti, Războieni şi centrul "Elena Doamna" vor primi, de asemenea, câte 30 de panouri fiecare, având aceleaşi caracteristici.
Spitalul Judeţean Piatra Neamţ va beneficia de 90 de panouri pentru trei secţii: secţia chirurgie va primi 60 de panouri, fiecare cu 4 rezervoare a câte 4000 de litri, secţiile psihiatrie şi pediatrie vor primi câte 15 panouri fiecare cu aceleaşi caracteristici.
Această metodă alternativă de obţinere a energiei este nouă în judeţ, însă se preconizează că panourile vor asigura, pe timp de vară, în totalitate necesarul de energie pentru încălzire. Pe timp de iarnă performanţa se aşteaptă să fie mai mică, asigurând doar 80% din necesar, în condiţiile în care temperatura nu scade sub -10 grade Celsius.
Documentaţia a fost depusă la Administraţia Fondului pentru Mediu încă din vara anului trecut. La ora actuală toate avizele pentru proiect au fost obţinute, dar mai este necesară obţinerea autorizaţiei de construcţie şi organizarea licitaţiei de execuţie.